Čudo od vitamina – vitamin C

Čudo od vitamina – vitamin C

Vitamin C, poznat i pod nazivom askorbinska kiselina, neophodan je svakome od nas za pravilnu funkciju organizma. Dok većina biljaka i životinja ima sposobnost sinteze vitamina C, čovjek je kroz evoluciju izgubio sposobnost djelovanja gena odgovornoga za taj proces. Kako nam je vitamin C prijeko potreban za život, njegove zalihe moramo osigurati iz hrane. Koje namirnice obiluju ovim vitaminom, u kojim sve procesima sudjeluje i koje su moguće posljedice njegova nedostatka, pročitajte u našem kratkom vodiču.

Voće i povrće bogato vitaminom C
Prekursor za sintezu vitamina C je glukoza, no ovo ne znači da trebate navaliti na slatkiše. Zbog već spomenutih genetskih promjena ovisni smo o vitaminu C iz biljaka. Prava riznica ovog našeg svestranog pomagača su agrumi, crni ribiz, šipak, kiwi, jagoda, trešnja, brokula, paprika, rajčica, krumpir, kupus, špinat. Popis je zaista dugačak i ne postoji valjan izgovor za nedostatak ovoga vitamina u organizmu. Jednostavno se opskrbite omiljenim voćem i povrćem, trudite se konzumirati ga svježe jer se velika količina vitamina C iz namirnica gubi stajanjem i termičkom obradom. Vjerojatno ste ovaj savjet već negdje čuli ili pročitali, ali ponavljanje je majka znanja, stoga nije naodmet podsjetiti vas da krumpire kuhate s korom koja čuva vitamin C.

Najpoznatija uloga vitamina C jest da sudjeluje u izgradnji dobroga imuniteta. U vrijeme prehlada televizijski programi prikazuju reklamu za reklamom prodajući pripravke vitamina C. On, zajedno s vitaminom E, djeluje kao antioksidans štiteći imunosne stanice od napada slobodnih radikala koji ih oštećuju. Manje je poznato da vitamin C djeluje na smanjenje razine histamina u krvi, glavnoga krivca za pojavu alergija. Opskrbite se njime kako biste ublažili neugodne simptome poput suznih očiju, kihanja, kožnih osipa, svrbeža i glavobolja.

Alergije

U leći oka i u suznoj tekućini koncentracija vitamina C višestruko je veća nego u krvi (do 50 puta). I ovdje djeluje kao antioksidans štiteći oko od štetnoga zračenja. Supermoći ovoga vitamina ne staju ovdje, kao antioksidans štiti nas i od raznih vrsta tumora.
Pojačan unos vitamina C potreban je i poslije ozljeda i operacija. Kako sudjeluje u izgradnji kolagenskih vlakana, doprinosi i bržem zacjeljivanju tkiva, što znači da će cjelokupan oporavak trajati kraće.

Želite li skinuti koji kilogram, znajte da vitamin C sudjeluje i u proizvodnji karnitina, molekule koja pomaže u bržem sagorijevanju masti. Osjećate li neobjašnjiv umor, možda je nedostatak vitamina C krivac, on zajedno s vitaminima B skupine sudjeluje u stvaranju neurotransmitera noradrenalina i dopamina koji su zaduženi za osjećaj energije u tijelu.
Vitamin C ima još jednu iznimno važnu ulogu, on pomaže apsorpciji željeza i sudjeluje u stvaranju hemoglobina i crvenih krvnih stanica. Na taj način izravno utječe na smanjenje mogućnosti pojave anemije/slabokrvnosti.

Umor, anemija i slabost mišića

Ne unosite li dovoljno vitamina C u svoj organizam, simptomi deficita pojavit će se već nakon tri mjeseca. Najčešći simptomi su natečene i krvave desni, slabost mišića, umor, potkožno krvarenje i krvarenje iz nosa, sporo zarastanje rana, podložnost nastajanju modrica, anemija, slab imunitet. Danas rijetka bolest skorbut, u prošlosti se često javljala među mornarima koji su dugo plovili i nisu imali na raspolaganju svježe voće i povrće. Simptomi skorbuta su razdražljivost, sklonost krvarenjima i infekcijama, gubitak kose, slabe kosti, a u najtežim slučajevima može dovesti i do smrti. Mornari su problem nedostatka vitamina C djelomično rješavali velikim količinama kiseloga kupusa, nemojmo ni mi zaboraviti na njegove blagodati.
Nemojte misliti da je samo nedostatak ovoga vitamina opasan po zdravlje, ni povećane koncentracije nisu poželjne. U slučaju intoksikacije vitaminom C, možete očekivati sljedeće simptome: glavobolja, grčevi u donjem dijelu trbuha, proljev, povraćanje, pojačano mokrenje. Gornja granica dnevnoga unosa vitamina C iznosi 2000 mg.

Najsigurnije za vas je provjeriti vitaminsko-mineralni status organizma, što možete učiniti u našim ljekarnama, a potom se savjetujte s našim educiranim osobljem koje će zasigurno znati trebaju li vam pripravci vitamina C i u kojem obliku.

2018-09-11T09:20:14+00:00