Vitamini B skupine

Vitamini B skupine

Ovu skupinu čini osam vitamina: B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (pantotenska kiselina), B6 (piridoksin), B7 (biotin, naziva se još i vitamin H), B9 (folna kiselina) i B12 (kobalamin). Svi ovi vitamini u našem tijelu usko surađuju i odgovorni su za stvaranje energije, zdravlje živčanoga sustava i obnovu stanica. U našem kratkom vodiču kroz skupinu vitamina B saznajte sve tajne njihova djelovanja.


Vitamin B1 djeluje kao enzim pri razgradnji složenih ugljikohidrata na glavni izvor energije u našem organizmu – glukozu. Živčani sustav energiju dobiva isključivo iz glukoze pa možete shvatiti važnost ovoga vitamina za zdravlje živčanoga sustava. Osim toga, vitamin B1 sudjeluje i u provođenju živčanih impulsa. Ako vam nedostaje vitamina B1, nemate dovoljnu kontrolu nad svojim mišićima. Razgradnja alkohola troši ogromne količine tiamina pa je razumljivo stanje omamljenosti i slabije koordinacije pokreta pri pijanstvu. Neurotransmiteri serotonin i adrenalin sintetiziraju se uz pomoć vitamina B1, zato nije teško zaključiti koji su uzroci lošega raspoloženja i nemoći dan poslije, kad nastupi mamurluk. Izliječite ga povećanom dozom vitamina B1! Namirnice bogate ovim vitaminom su pivski kvasac, pšenične klice, suncokretove sjemenke, zobene pahuljice, heljdino brašno, neoljuštena riža i pšenica, banana.

Mlijeko i mliječni proizvodi
Vitamin B2 također sudjeluje u stvaranju energije, ali ima i brojne druge važne funkcije. Želimo li istopiti višak masnoga tkiva, u tome će nam pomoći vitamin B2 koji aktivira razgradnju masti. On štiti naše oči potičući regeneraciju glutationa (antioksidans koji napada slobodne radikale u oku). Osim toga, riboflavin aktivira vitamin B6 (piridoksin) koji je ključan u stvaranju bjelančevina. Dobri izvori vitamina B2 su mlijeko i mliječni proizvodi, pivski kvasac, pileća prsa, gljive, zobene pahuljice.

Vitamin B3 kao i njegovi prethodnici, važan je za stvaranje energije, ali ima neizmjernu važnost u popravljanju bjelančevina, a samim time i u sintezi molekule DNA. Naše ga tijelo stvara iz aminokiseline triptofana. Kako je triptofan zaslužan i za proizvodnju serotonina i melatonina koji stvaraju dobro raspoloženje i miran san, pripazite i na dovoljan unos ove aminokiseline. Ne želite sve potrošiti na sintezu riboflavina pa da vam za dobro raspoloženje ne ostane ništa. Vitamin B3 možete pronaći u pivskom kvascu, kikirikiju, kavi, pilećim prsima i srdelama.

Zdravlje i ljepota kose i kože
Pantotenska kiselina ili vitamin B5, zajedno s biotinom (vitamin B7) zaslužna je za zdravu i lijepu kosu i kožu. Pantotensku kiselinu često ćete pronaći kao sastojak masti ili krema za zaštitu kože, a biotin će iskazati posebno blagotvorno djelovanje na čvrstoću vaših noktiju. Oba ova vitamina sudjeluju u sintezi hormona i izgradnji imunosnoga sustava.

Za vitamin B6 već smo spomenuli da sudjeluje u kemijskim reakcijama aminokiselina i proteina, a važan je i za održavanje normalne moždane funkcije te potiče stvaranje eritrocita – crvenih krvnih stanica odgovornih za prijenos kisika. Ako se aktivno bavite sportom i unosite u organizam više bjelančevina, pojačajte i unos vitamina B6 jer u slučaju njegova nedostatka, aminokiseline neće dospijeti u mišiće.

Vitamin B i folna kiselina

Folnu kiselinu, poznatu još i pod nazivom B9, pronaći ćete u zelenom lisnatom povrću kao što su salata, špinat ili blitva, ali to vam vjerojatno neće biti dovoljno jer se tamo nalazi u obliku folata koji je vrlo osjetljiv na toplinu, zrak i svjetlost. Stoga će vam dodatni pripravci folne kiseline biti neophodni za pravilno funkcioniranje organizma. Ona sudjeluje u izgradnji DNA, važna je za rast i razvoj stanica, sudjeluje u obnavljanju sluznica i stvaranju neurotransmitera odgovornih za dobro raspoloženje. Vrlo neugodne posljedice nedostatka folne kiseline su i spontani pobačaji te deformiteti novorođenčadi, trudnice ovo upozorenje trebaju ozbiljno shvatiti i opskrbiti se njome.

Proizvodi životinjskog porijekla
Došli smo i do zadnjega predstavnika vitamina B skupine – vitamin B12 koji uobičajeno surađuje s folatima u stvaranju krvi. Ako ste mladi i zdravi, iznimno ćete teško doći do stanja nedostatka vitamina B12. Naime, samo stariji i oni s bolestima želuca i crijeva pate od nedostatka ovoga vitamina. Naše tijelo ga pohranjuje u jetri i obično uvijek ima zalihe za 10 do 12 godina. Pronaći ćete ga isključivo u namirnicama životinjskoga porijekla, kao što su meso, mlijeko, jaja i riba. Ima veliku ulogu u održavanju dobroga pamćenja, stoga je neophodan oboljelima od Alzheimerove bolesti, ali najučinkovitiji je kada se koristi kao preventiva.

Vjerujemo da smo vam ovim kratkim vodičem razjasnili nedoumice oko vitamina B skupine, ako ste ih, naravno, imali. U slučaju da imate dodatnih pitanja ili smatrate da vašem tijelu fali vitamina iz B skupine, obratite se svojem liječniku ili našem uvijek spremnom osoblju, adresu znate.

2018-09-11T07:58:45+00:00