Mineral neophodan našem organizmu – kalij

Kalij je mineral koji je uz natrij i magnezij neophodan našemu organizmu za pravilno funkcioniranje krvožilnoga i živčanoga sustava. Razina kalija u krvi je stalna, a njegovu koncentraciju putem svojega hormona aldosterona regulira kora nadbubrežnih žlijezda (parne žlijezde smještene iznad bubrega koje proizvode nekoliko hormona, od kojih Vam je zasigurno najpoznatiji adrenalin).
Kalij je esencijalni element prijeko potreban našemu tijelu, a u organizam ga unosimo najčešće biljnom hranom (osobito su njime bogati banana, naranča, rajčica, krumpir, batat).

kalij

Najznačajnije uloge kalija u našemu tijelu su:

  • snižava krvni tlak i čuva krvne žile (unos kalija uzrokuje bolji protok krvi u tijelu, a time se smanjuje rizik od začepljenja žila. Ukoliko ne unosite dovoljnu količinu kalija u svoj organizam, a istovremeno imate pojačan unos natrija, može doći do pojave srčanih bolesti);
  • regulira rad mozga i sprječava moždani udar (preporuka za poboljšanje protoka kisika u mozgu i smanjenje rizika od moždanoga udara jest konzumacija banana. Dnevna količina kalija potrebna odraslome čovjeku iznosi oko 4700 mg, a jedna banana sadrži oko 400 mg).
  • ublažava simptome depresije, osjećaj tjeskobe te smanjuje stres (regulira razinu hormona stresa kortizola i adrenalina, njihovo pretjerano lučenje signalizira da je tijelo pod neprestanim stresom, a to negativno utječe na sve ostale organske sustave);
  • važan je za rad bubrega i potiče metabolizam (kalij pomaže u obnavljaju tkiva i stanica te uz pomoć hrane opskrbljuje tijelo energijom. Osim toga potiče bubrege na izlučivanje štetnih tvari iz organizma);
  • posebno je važan za mišiće i kosti (kalij pomaže kalciju prodiranje u kosti, a samim time kosti postanu snažnije. Uz to hrana bogata kalijem opušta mišiće i kontrolira njihovo grčenje te održava zdrave reflekse).

Ovo su tek neke od važnijih uloga kalija u ljudskome organizmu, no uz sve navedeno kalij regulira i razinu šećera, pomaže u održavanju optimalne razine tekućine u tijelu te je prirodna pomoć kod učestalih migrena i glavobolja.

Ukoliko se upravo pitate nedostaje li vašem tijelu kalija, napominjemo da postoje brojni simptomi koji ukazuju na to. Ako osjećate umor, nadutost ili grčeve u trbuhu, mučninu, zujanje u ušima te konstantan osjećaj žeđi, vašemu tijelu nedostaje kalija.

kalij

Pripazite na simptome kojima Vam tijelo poručuje da je razina kalija niska jer može doći do HIPOKALEMIJE.

Hipokalemija je stanje niske razine kalija u tijelu koje se javlja kod osoba koje imaju problema s bubrezima ili koje u organizam unose preveliku količinu teške, procesuirane hrane. Hipokalemija dovodi do povišenoga šećera te uzrokuje probleme s probavom. Potrebno je izbjegavati alkohol, šećer i kavu ako razinu kalija želite dovesti u stanje prirodne ravnoteže.

Uz hipokalemiju postoji i HIPERKALEMIJA koja predstavlja stanje povećane razine kalija u organizmu. Bubrezi najčešće uklanjaju višak kalija iz tijela pa se hiperkalemija javlja kao posljedica lošega funkcioniranja bubrega. Simptomi povećane razine kalija najčešće su mišićna slabost te usporen rad srca.

kalij

Neke od namirnica bogate kalijem koje svakako trebate uvrstiti u svakodnevnu prehranu su marelice, banane, avokado, orašasti plodovi, zeleno lisnato povrće poput kelja i špinata te grah, rajčica i krumpir. Na listu ćemo dodati i jabuke, naranče te ostale citruse. Vodite se umjerenošću jer ona čuva tijelo i um te ih održava u ravnoteži.

Ukoliko smatrate da hranom ne možete unijeti dovoljno kalija u svoj organizam, potražite svoj nadomjestak kalija u našoj najbližoj ljekarni.

2018-07-31T10:23:21+00:00